Jump to content
gregory

VOLVO VN 670, 2007, Cummins engine, 705 000 mls

Recommended Posts

The best used truck on market.

VOLVO VN 670, 2007, Cummins engine, 705 000 mls

Truck is in the perfect condition, good equipped and got the best maintenance: regular PM, Synthetic engine oil only, regular grease, replacement of power steering fluid, clutch fluid, antifreeze with drain and flash coolant system, etc. Engine oil test was done recently (report is provided). A lot of replaced parts: in November-December were replaced and installed: 8 drive tires, 4 Interstate batteries, Air dryer filter, Front drive axle oil filter, Engine air filter. In January 2012: Turbocharger, Coolant thermostat. In November 2011 was replaced EGR-valve. Full repairs and maintenance record is provided.

Expensive. Only to good hands. Please e-mail serious offers to ser.2011@mail.com

Regards,   Cep2eu'

Edited by gregory (see edit history)

Резину он поставил в этом, нет, в прошлом месяце, там же написано. По цене- там есть имаил.

Front drive axle oil filter

Чего-то я не знаю про американскую технику. Парни, а просветите, что за масленный фильтр переднего ведущего. И, за одно, может кто-то знает почему "west coast mirror" так сложно обозвали, что за история?

Меритор с фильтром. Наверное, насос какой-то внутри, не знаю.

У  нас в фирме на Скании через этот фильтр масло из моста улетело и редуктор накрылся медным тазом.

Всем опять привет!

Тема началась с моего объявления, комплект для бочковых перевозок никому не нужен, поэтому продам весь трак:

VOLVO VN730  2014, D13, I-shift

318 000 mls (major components still are under warranty), tires are in good working condition, 2x150 G fuel tanks, 13,200 & 40,000 axels, 3.25 ratio, 455/1750 high torque engine, 2 way dif. lock, no oil leaks or issues.          

Truck is in the perfect condition, good equipped and got the best maintenance: regular PM & grease, replacement of power steering fluid, air dryer filter, DEF filter, etc. Synthetic oil is used for Engine and oil test was done continually (report is provided). Full repairs and maintenance record may be provided.  Truck is clean and has a lot custom upgrades. The unit is offered in regular dry van or liquid tanker specifications.

Vehicle came as fortunate and unproblematic one.

$ 99,999.

Only in good hands.

Please e-mail serious offers to ser.2016@yahoo.ca

FOR_SALE_05.16.xml

Edited by Cep2eu'
wrong e-mail address (see edit history)

2 hours ago, Vorontsov Alexander said:

А зачем продаете?

А ты даты в теме посмотри, каждые два- три года обновляется....:secret:

Как говорится, каждый по своему с ума сходит. Так вот, в нашем дурдоме вышел указ менять трак каждые 3 года.

А если серьезно, то это моя точка зрения. Не претендую, как всегда, на абсолютную правоту, но мой опыт подсказывает, что сдавать трак в "трейд-ин" и брать новый при сохранении платежей не более накладно, чем латать старый, уже выплаченный. Кроме того, намного спокойнее. Проще планировать бюджет, практически отсутствует риск дорогих поломок и т.д. Оглядываюсь так же на преуспевающие крупные компании, которые меняют траки каждые 3 года, а у них-то со статистикой все в порядке.

Но тема это нескончаема, сколько людей, столько и мнений, спорить иожно сколько угодно. Я выбрал такой путь.

Сер2eu',  я не осуждаю и не прикалываюсь с тобой..

Если ты уверен в завтрашнем дне- всё правильно...

Доходы порождает расходы.. 

Удачи..

Жаль что в обратную сторону это выражение не работает.